Öt Templom Fesztivál 2020
2020. május 15. péntek, 14:50 | Írta: Tamás atya
Online Öt Templom Fesztivál
2020. május 14-18.
Magyarország egyetlen EFFE Laureate európai díjas fesztiválja, 2006. óta minden tavasszal öt napra megnyitja Győrben az újvárosi templomok ajtajait, hogy vallási és kulturális párbeszédre hívjanak mindenkit. A fesztivált szervezői nem nyugodtak bele, hogy koronavírus járvány miatt idén májusban ez nem lehetséges. A házigazda gyülekezetek vezetőivel és a meghívott előadókkal összefogva, április végén előre rögzítették az egész fesztivált. Május 14-én virtuálisan nyitják a templomajtókat, és ülőhely korlátozás nélkül várnak mindenkit a képernyők elé.
Olyan megoldást kerestünk – mondta Pál Kálmán fesztiváligazgató- melynek végeredménye művészileg és technikailag is értékes és maradandó. Tudtuk, hogy ez a saját eszközeinkkel nem lehetséges ezért fordultunk Novák Péterhez és a Kultúrparthoz. Őket egészítette ki a fesztivált kezdetek óta kiszolgáló hangtechnikai szolgáltató, az LV Hang, akik a helyszíni hangrögzítésben és a hangutómunkában támogatták a megvalósulást, és Porkoláb Tamás Egér a G-Sound fényeivel. Mindannyian első hívásunkra örömmel jöttek és dolgoztak együtt a győri stábbal.
A csapat hat napon keresztül forgatott, sok-sok kamerával, drónnal, speciális kameramozgató eszközökkel, lámpákkal, kitelepült hangstúdióval. Ehhez jött még a naponta változó produkciók saját technikája és műszaki csapata. Nem csak a művészek különleges igényeit, de gyakran szigorú vallási szabályokat és a járvány miatt elengedhetetlen biztonsági előírásokat is be kellett tartani mindenkinek. Maszkban-kesztyűben dolgozni tíz-tizennégy órákat nem volt könnyű, ráadásul a stábnak minden este vissza kellett térnie 130 km-re lévő bázisára, majd reggel 9-re újra munkába állnia Győrben.
Szerettük volna megmutatni a fesztivál különleges helyszíneit, az öt templomot és azokat a produkciókat amik az előző években már otthonra találtak ezek között a falak között. Mindenki igent mondott és jött, amit ezúton is nagyon köszönünk! Voltak zenekarok, ahol a járvány kezdete óta a tagok egymással se találkoztak, olyan fellépők, akik ebben az időszakban még online felkéréseket semvállaltak el.
Sajnos a külföldi művészekről és a színházakról le kellett mondanunk, de igyekeztünk a lehető legtöbbet visszaadni a fesztivál szerkezetéből és persze a hangulatból. Minden templomban rögzítettünk zenés szertartást, a Szent Efrém Férfikar, a Voces3 kórus, Ruppert István orgonaművész, Dévényi Dávid kántor és az Él Ő! zenekar szolgálatával. Kamarás Iván tolmácsolásában hangzanak majd el, a gyülekezetek vezetői által választott híres hitbeszédek. Székely Zoltán művészettörténész ez alkalommal a virtuális térben vezet majd Öt Templom Túrát. Az esti koncertek fellépői Barabás Lőrinc, Budapest Bár, Mező Misi, Roby Lakatos, ifj. Cséki Kálmán, Szirtes Edina Mókus, Gryllus Dániel, Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, Lőrinszky Attila és a 30Y.
A végeredmény a 15. fesztivál eredeti időpontjában, május 14. és 18. között lesz látható a Kultúrpart youtube csatornáján, a Maradj Otthon Fesztivál facebook oldalán és a Győr Plusz tévén. A felvételeket nyár elején a Magyar Televízió is műsorára tűzi.
Az Online Öt Templom Fesztivál Győr Megyei Jogú város támogatásával valósul meg.
Részletes program az Öt Templom Fesztivál weboldalán és facebook oldalán.
A forgatásról készült werkfilm az alábbi linken érhető el:
https://www.facebook.com/122118954471218/videos/866169343897717/
A fesztivál facebook oldala itt:
https://www.facebook.com/ottemplomfesztival/
Weboldal itt: ottemplom.hu
További információ kérhető: Borsa Kata, 0620 210 90 31
„Az Öt Templom Fesztivál arra az – európai szinten is egyedülálló – kuriózumra épül, hogy Győr Újváros városrészében egyetlen utcában megtalálható az öt történelmi vallás egy-egy temploma. Öt vallás és öt közösség él egymás mellett évszázadok óta egy utcában ismerve, tisztelve, segítve egymást. Az Öt Templom Fesztivál ennek a történeti és emberi értéknek a fontosságára, a kultúrák, vallások, közösségek és egyének között évszázadok óta meglévő párbeszédnek a felerősítésére és támogatására hívja fel a figyelmet.”