header

Támogatás

A Magyar Katolikus Egyház technikai száma:
0011

Az egyházközség számlaszáma:
10700031-68617613-51100005

A Reménység Szent Flóra Szeretetszolgálat számlaszáma:
10700031-68617613-51200002

Aranyszájú Szent János Alapítvány számlaszáma:
58600283 - 11139155
Adószám: 18984262-1-08

Feliratkozás a hírlevélre

E-mail:

Elérhetőségek

Győri Görögkatolikus Egyházközség

Parókus: Tasi Tamás
9025 Győr, Bálint Mihály u. 54.
Telefon: 06 96/ 311 – 499
Mobil: +36 30/689 – 9954
E-mail: tasi.tams@gmail.com

Térkép

Öt templom fesztivál

logo

Győr város

logo

Görögkatolikus Metropólia

logo

Győri Egyházmegye

logo


Pünkösd után 10. vasárnap Ez a fajta nem űzhető ki másként, csak imádsággal és böjttel.” (Mt. 17, 20.)

2015. augusztus 02. vasárnap, 18:02 | Írta: László atya

 

 

Gyenge az apostolok hite. Pedig folyamatos az erősítés, hisz Jézus velük van. Valami gyengíti őket és minket is. Mi gyengíti a hitet? Kétely – a hit igazságaiban, Isten létében… Gyógyszere: akard hinni Istent, az egyház tanítását. Kerülni, nem keresni azt, ami bizonytalan. Nem engedni a szívbe azt, ami lelkileg fertőz. Tv – rádió – újságok: válogatni, igényesen, lelki szűrőt használva. Gyermekek, kamaszok esetében meghatározó lehet egész életük további alakulására, hogy milyen könyvekkel, kultúrával vettük körül őket. Mi hatott rájuk életük érzékeny szakaszaiban. De még idős korban sem mindegy mit engedünk be a szívünkbe. Nincs életre szóló bérletünk, ha a hitünkről van szó.

Eretnekség, szakadárság – amikor a hit igazságait elferdítve, vagy hiányosan tanítják és vesszük át. Amikor elkülönülünk az egyháztól és annak közösségeitől. Gyógyszere: a tiszta forrás. Olyan könyvet, újságot olvasni, olyan adót hallgatni, nézni, amely egyházi jóváhagyással lett kiadva, így igazságtartalma garantált. Segít még az eligazodásban a lelki vezető és a rendszeres képzés a hit területén. Valamint a közösség, a kisközösség, melynek tagjai segítenek egyensúlyban maradni a hitéletben.

Hitetlenség – nagyon sokan mindent elvetnek, Istent is, nem azért mert van jobb helyette, hanem azért, hogy semmi és senki ne zavarja őket önzésükben. Senki és semmi nem szent, csak én, és ami az enyém. Sokak hitetlensége lustaságból fakad. Könnyebb azt mondani, hogy nincs Isten, mint elismerni létét, mert akkor el kellene fogadni törvényeit is. Akkor pedig át kellene alakítani az életüket.

Babona – talán a legelterjedtebb hitgyengítő eszköz. Ezer szállal szövi át életünket. Nem is sejtjük sokszor, mennyire veszélyes. Már a gyermek is megfogja a gombját, ha kéményseprőt lát, lekopogjuk, hogy tartós legyen stb. … A fekete macska, a 13-as szám, vagy Japánban a 61-es. Öngyilkosságok, tragédiák sora születet már előítéletekből, babonás hiedelmekből. Forrása a lelki butaság. Azért tudtak pl. hazánkban a rendszerváltás után gyorsan terjedni babonára építő egyházak, mert évtizedeken át nem volt hitoktatás, felnőtt egy nemzedék hiteles Isten ismeret nélkül és így mindennel meg lehetett etetni. A hit tudásra épül. Minél inkább ismered az egyház tanítását, a Bibliát … annál több kapaszkodód van a döntéseidben, a nehéz élethelyzetekben.

Hogy mennyire nem rossz a 13-as szám azt éppen Wagner élete igazolja. A születés éve, napja, a jelentősebb sikerei mind a 13-as számmal kapcsolatosak. Hogy mennyire beépült a babona az életünkbe, jelzik babonás XX. Századi szokások. Pl. a Szent Antal lánc. Levél, amelyet ha nem adsz tovább, szerencsétlen leszel. Nem leszel az. Akkor igen, ha nem teszel jót, amikor alkalom lenne rá.

  1. Leó pápáról írják le, hogy egy alkimista, aranycsinálásról írt könyvével ajándékozta meg a pápát. Várta a jutalmat. A pápa egy üres zacskót adott neki. Amikor látta a csodálkozását, ezt mondta: Kár lenne megtöltenem pénzzel. Ön ehhez tőlem sokkal jobban ért. Bizonyára hamarosan tele lesz arannyal. Ha valamiről nem tudjuk eldönteni, hogy babona vagy sem, nézzük meg a végét: Vajon öregen, betegen, a halál közelében mennyit ér, amit ajánl. Rábíznád azt, amit vagy akit legjobban szeretsz? Ha nem, nem valódi érték. Felejtsd el!

Jézus azt mondja tanítványainak, hogy a Gonosz Lélek nem űzhető ki másként, csak imádsággal és böjttel. E kettő nem spórolható ki a hitünkből. Ezek erősítik, tartják karban évezredek óta minden ember hitét. Ld. Világvallások: napi többszöri ima kötelező. Tudatosítani, hogy van Isten, hogy ki Ő, hogy ki vagyok én, nehogy akár magam, akár mást a helyébe tegyek.  Minden vallás jelek sorát alakította ki, hogy egész életünket átszőve legyen ami emlékeztet Isten létére. Fontos, hogy rendszeresen valljam meg a hitem. Ne csak a „magam módján” legyek vallásos. A hit nem magánügy! A legalapvetőbb közügy! Isten léte tesz emberré. Nélküle az ember állattá aljasul. Kimondani a nevét, megvallani a hitet, emberségünk alapja. Az a nép, amely lát hitvalló embereket, nemzeti létében is erősebb és tartósabb.

Ottó, cseh király, látva, hogy Rudolf német császár mekkora túlerőben van, csata helyett békét kért. A feltétel a hűbéreskü volt. Nem akarta letenni, csak szűk körben. A császár úgy rendezte, hogy a sátor falai, melyben az eskü történt, akkor omoljanak le, amikor a király előtte térdel. Nem önmaga dicsősége miatt, hanem a béke tartóssága miatt. Így a király minden alattvalója számára egyértelmű lett, hogy mától ki itt az úr. Az imádság annak kimondása, hogy ki életem Ura. Gyermekeink hite nagyban függ attól, hogy látnak e minket imádkozni. Nemzetünk léte nagyban függ azon, hogy nagyjainkat látják e imádkozni, megvallják e hitüket, van e hitük? … A böjt ennek erősítése.

Fénelon generálisról írják le, hogy mélyen hívő ember volt. Amikor egyszer álmából felriadt, és rájött, hogy imádság nélkül aludt el, beszólította a szolgáját, díszegyenruhába öltözött, és szolgája előtt vigyáz állásban hosszan imádkozott. Amikor ezt tiszttársai nehezményezték, azzal magyarázta: Nekem nagyon fontos az ima, mert tudatosítja bennem, ki a legfőbb parancsnokom, és melyek az ő törvényei. Segít abban, hogy tudjak engedelmeskedni a földi uraimnak és törvényeinknek. Ha nem is vigyáz állásban, ha nem is díszegyenruhában – hisz nem mindannyian vagyunk katonák – de imádkozni, hitünket erősíteni nekünk is napi kötelességünk, ha gyógyítani akarjuk bajbajutott korunkat.


© Győri Görögkatolikus Parókia